Ako na prejedenie a bolesti brucha? Zaručená rýchla pomoc

Dnešným dňom začína domáca pohoda, návštevy, pozeranie rozprávok s dobrými koláčikmi a sviatočná večera plná skvelého jedla. S tým súvisí často prejedenie a bolesti brucha. Niekedy to s jedlom vieme pekne prehnať hlavne v tomto období a preto vám chceme dať niekoľko tipov a rád, ako tomu predísť alebo čo pomôže keď už cítime, že došlo na prejedenie.

Ako na prejedenie?

Ak chcete držať pôst na Štedrý deň, tak myslite na to, že večer by ste si mali zo všetkého naložiť naozaj striedmo. Ak pôst nedržíte, jedzte od rána obvyklé porcie. Prestretý štedrovečerný stôl sa prehýba od jedla. Avšak skúste každé sústo vychutnávať pomaly a dôkladne prežuť. Ak budete hltať, trávenie zaťažíte a zjete omnoho viac.

prejedenie
Foto: Pixabay

Pred štedrovečernou hostinou zvoľte jedlá bohaté na vlákninu, najmä teda ovocie, zeleninu, celozrnné obilniny. Vláknina spôsobí, že sa budete cítiť príjemne plný a naštartuje vaše trávenie. Tým predídete tomu, že sa večer prepcháte.

Nezabúdajte na pitný režim. Teraz myslíme hlavne čistú vodu. Voda pomáha udržiavať váš tráviaci systém v činnosti. Rovnako myslite aj na to, že hlad je prezlečený smäd a niekedy naozaj pomôže byť dostatočne hydratovaný. Aj to je dobrá prevencia na prejedenie.

Mnohých trápia aj kilá, ktoré môžu na váhe po sviatkoch pribudnúť. Mohlo by vás teda zaujímať, ako počas sviatkov nepribrať.

Prvá pomoc pri pálení záhy

Povedzme si to na rovinu, jedlá počas Vianoc bývajú ťažké a nie úplne najzdravšie. Pekným príkladom je práve zemiakový šalát. Často sa s tým spája reflux, ľudovo povedané pálenie záhy. Spôsobený je tráviacimi kyselinami. Aby ste tento nepríjemný pocit pálenia zahnali, rozmiešajte si vo vode 2 lyžičky sódy bikarbóny a vypite. Do pár minút by ste mali cítiť úľavu.

Ak nemáte po ruke sódu, skúste siahnuť po nesolených orechoch alebo semenách alebo banáne. Tie pomôžu zneutralizovať kyslé prostredie žalúdka. V žiadnom prípade si nelíhajte na gauč, kyseliny by vám len vystúpili vyššie do pažeráka.

Prvá pomoc na prejedenie

Ak predsa len cítite bolesti brucha a nepríjemnú plnosť, máme pre vás pár rád. Rátajte však s tým, že komfortne sa nebudete cítiť ešte pár hodín. Keď došlo na prejedenie, chvíľku si poseďte ale nelíhajte. Dobrým pomocníkom, ktorý podporuje trávenie je chôdza. Choďte na krátku prechádzku aj keď len na 15 minút, vezmite deti alebo vyvenčiť psíka.

prejedenie
Foto: Pixabay

Po prechádzke, či už kratšej alebo dlhšej, pocítite určite aspoň miernu úľavu. Vtedy si po príchode domov pripravte teplý mätový alebo feniklový čaj. Tieto bylinky pomáhajú tráveniu a rovnako aj teplo robí dobre vášmu žalúdku a črevám.

Preto môžete zvoliť aj teplé obklady na oblasť brucha, či už zahrievacie vankúšiky do mikrovlnky, alebo gumové vankúše, ktoré naplníte horúcou vodou. Ak by vám ani toto nepomohlo a stále sa cítite po 2-3 hodinách zle, majte po ruke nejaký voľnopredajný liek na trávenie.

Ako vidíte, najlepším spôsobom ako zabrániť aby došlo na prejedenie, je jesť uvážene. V prvom rade je lepšie vždy riešiť prevenciu ako následky. Vianoce sú aj o jedle, ale myslite na to, že omnoho viac si ich užijete s rodinou a blízkymi bez nepríjemných pocitov plnosti a riešením vašich ťažkostí. Ak zvažujete obmenu vášho štedrovečerného menu, mohla by sa vám hodiť inšpirácia na druhy rýb, ktoré sú vhodné na túto príležitosť.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ