Ako roztopiť skryštalizovaný med a prečo ho nedávať do mikrovlnky

Med je obľúbený, sladký, prírodný produkt, ktorý však môže pri skladovaní začať kryštalizovať, čo znamená, že sa jeho textúra stane hrubou a ťažko naberateľnou. Pozrime sa spoločne na niekoľko spôsobov, ako urobiť skryštalizovaný med znovu tekutým a prečo sa neodporúča roztápať ho v mikrovlnke.

S postupom času môžete zaregistrovať, že váš med stráca tekutú konzistenciu a tvoria sa v ňom malé kryštály. Je to úplne normálne a bežné, že med kryštalizuje. Keď je med skryštalizovaný len mierne, jeho textúra lepšie drží napríklad pri natieraní na pečivo.

Med však môže stuhnúť aj do veľmi hutnej podoby, kedy je priam nemožné s ním ďalej manipulovať a práve vtedy sa vám zaiste budú hodiť naše tipy, ako ho urobiť znovu tekutým.

Prečo med kryštalizuje?

Med obsahuje vodu a zmes cukrov (hlavne glukózu a fruktózu) a tieto cukry sa môžu s časom spoločne vyzrážať. Pri tomto procese sa voda oddeľuje od cukrov a vytvára tak textúru malých kryštálov.

Aby ste zabránili kryštalizácii medu, uchovávajte ho v tesne uzavretej nádobe na suchom a chladnom mieste. Nie je však dobré ukladať med do chladničky, pretože to urýchľuje proces kryštalizácie.

skryštalizovaný med
Foto: Pexels

Ako roztopiť skryštalizovaný med?

Použitie horúcej vody

Toto je snáď najjednoduchší spôsob, ako znovu zmeniť skryštalizovaný med na kvapalný. Naplňte nádobu alebo hrniec horúcou vodou a ponorte do nej med v uzavretom pohári. Počkajte niekoľko minút. Horúca voda vám pomôže roztaviť kryštáliky v mede.

Nevýhodou tejto metódy je, že kryštáliky sa môžu roztopiť len na hladine a po okrajoch pohára s medom. Ak vám teda postačuje malé množstvo medu, môžete túto metódu smelo použiť, ale ak túžite rozpustiť väčšie množstvo medu, budete potrebovať iný spôsob jeho topenia.

Vodný kúpeľ

Tento spôsob je trochu komplexnejší, ale funguje dobre, ak máte väčšie množstvo skryštalizovaného medu. Naplňte hrniec vodou a zahrejte ju na strednom ohni. Položte pohár s medom do vody. Zahrievajte postupne med v nádobe s vodným kúpeľom a nezabudnite ho pravidelne miešať. Med by sa mal začať rozpúšťať a vrátiť sa tak do kvapalnej podoby.

Dbajte však na to, aby voda nebola až príliš horúca, pretože už pri presiahnutí 40 °C by sa zničili cenné vitamíny, minerály a enzýmy, ktoré med obsahuje.

skryštalizovaný med
Foto: Pexels

Mohlo by vás zaujímať: Čo vám prezradí farba medu o jeho chuti? Odhaľte to s nami

Roztápanie stuhnutého medu v mikrovlnke

Ak preložíte skryštalizovaný med do plastovej nádoby vhodnej do mikrovlnnej rúry, môžete ho opatrne zahriať aj v mikrovlnke. V tomto prípade môžete použiť aj režim rozmrazovania na vašej mikrovlnnej rúre. Zahrievajte med len na krátky čas, obvykle mu bude stačiť len niekoľko sekúnd.

Odborníci však roztápanie medu v mikrovlnnej rúre rozhodne neodporúčajú. Med sa tu rozpúšťa veľmi nerovnomerne a čo je najhoršie, niektoré jeho časti sa budú výrazne prehrievať a tým aj znehodnocovať. Rozhodne nepoužívajte mikrovlnku na ohrievanie medu v uzavretej sklenenej nádobe, pretože by mohla explodovať.

Gurman TIP: Skryštalizovaný med môžete roztopiť aj „po domácky“, a to tak, že pohár umiestnite na teplý radiátor. Na zabránenie opakovanej kryštalizácie uchovávajte med v miestnosti s teplotou okolo 21°C. Máte radi med? Okrem osladzovania pokrmov a nápojov ho samozrejme môžete použiť aj pri varení. Určite vyskúšajte náš recept na kuracie krídelká na mede.

Prečítajte si tiež: Domáci sirup na kašeľ: Liečivý zázrak z ingrediencií, ktoré máte v kuchyni

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ