Čo vám prezradí farba medu o jeho chuti? Odhaľte to s nami
Med vyrábajú včely z nektáru kvitnúcich rastlín a často sa používa ako druh sladidla do nápojov či pečiva. Aj keď všetok med pochádza od včiel, nie sú všetky jeho druhy rovnaké. To, odkiaľ včely čerpajú nektár, výrazne ovplyvňuje chuť, úroveň sladkosti aj farbu medu, ktorý vytvárajú. Spoznajte s nami rôzne typy medu aj to, čo prezradí farba medu.
Rozmanité druhy medu
Podľa Národného výboru pre med existuje na celom svete viac ako 300 rôznych odrôd medu. Všetok med má sladkú chuť, ale niekoľko kľúčových faktorov robí každý typ medu jedinečným. Pozrime sa na rôzne typy medu a ich rozmanité chute.
Kvetový med
Kvetový met je získavaný z akéhokoľvek druhu divých kvetov v závislosti od ročného obdobia a oblasti, kde kvitnú. Môže pochádzať z akéhokoľvek štátu, kde sa vyrába med. Jeho chuť závisí od kvetín, z ktorých pochádza. Je však obvykle o niečo tmavší ako iné odrody medu a pridáva robustnú chuť do receptov na pečenie. Môžete ho pridať napríklad do tekvicových muffinov, marinád na mäso alebo si ho len tak rozotrieť na chlieb.
Akáciový med
Akáciový med má sladkú, jemnú chuť s nádychom vanilky a svetlú, takmer priehľadnú farbu. Pravdepodobne kvôli vyššiemu obsahu fruktózy trvá akáciovému medu oveľa dlhšie než vykryštalizuje. Odporúčaný je na stolovanie, varenie a pečenie, jeho chuť obľubujú aj deti. Akáciovým medom môžete prisladiť jogurty, cereálie, čaje a iné nápoje či dezerty. Pomáha aj pri liečbe prechladnutia.
Mohlo by vás zaujímať: Účinné bylinky na prechladnutie: Ktoré majú liečivé účinky?
Pohánkový med
Tmavý a výrazný, pohánkový med je získavaný z malých bielych kvetov pohánky. Táto odroda medu je charakterizovaná zemitou vôňou a bohatou jantárovou farbou. Má silnejšiu a robustnejšiu chuť než svetlejšie odrody medu a obsahuje viac antioxidantov. Kvôli svojej výraznej chuti sa pohánkový med najlepšie hodí na pečenie a varenie. Pečivo upečené s týmto medom sa menej rýchlo vysušuje a menej pravdepodobne popraská. Tento druh medu je bežne používaný v medovníkoch, chlebe či omáčkach.
Prečítajte si tiež: Ako nahradiť cukor: Objavte 7 zdravších alternatív
Pastovaný med
Hoci technicky nejde o druh medu, pastovaný med označuje špeciálny spôsob prípravy medu. Často je nazývaný aj „šľahaný med“ a vytvára sa skladovaním pri teplote okolo 12 stupňov Celzia. Pri tejto teplote je ponechaný kryštalizovať. Pastovaný med má bohatšiu a krémovejšiu konzistenciu než tradičný med. Zvyčajne má aj svetlejšiu farbu než tekutý med z rovnakého kvetu. Odporúčaný je na stolovanie, varenie a pečenie. Bežne je používaný ako nátierka na chlieb a pečivo a využijete ho tak pri mnohých raňajkových receptoch.
Čo vám prezradí farba medu?
Farba medu môže napovedať veľa o jeho chuti. Všeobecne platí, že čím svetlejšia je farba medu, tým je chuť jemnejšia a miernejšia. Naopak, tmavý med má výraznejšiu a bohatšiu chuť.
Gurman TIP: Netušíte s akými slanými chuťami nakombinovať med? Med sa výborne chuťovo páruje s dozretými syrmi s orechovými tónmi ako sú parmazán a cheddar. Med taktiež skvele ladí s kyslejšími syrmi, napríklad s fetou a kozím syrom, keďže zmierňuje ich výrazné chute. Nebojte sa teda med podávať aj k slaným pochutinám, ako pohostenie, keď k vám zavíta nečakaná návšteva.
Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ