Žerucha: Pestovanie nie je náročné a využijete ju v týchto receptoch

Malá, no výživná rastlina, ktorá má v sebe väčší potenciál, ako byť len ozdobou taniera. To je žerucha, pestovanie jej klíčiacich semienok vôbec nie je náročné. Táto bylinka je navyše plná živín a má množstvo prospešných vlastností pre naše zdravie. V našom článku sa pozrieme na to, prečo by ste mali zahrnúť žeruchu do svojho jedálnička, ako si ju jednoducho vypestovať aj doma a v akých receptoch ju môžete použiť.

Prečo by ste žeruchu mali zahrnúť do vašich receptov?

Žerucha je vynikajúcim zdrojom vitamínov C, K a A, ako aj minerálov, ako je vápnik, železo a draslík. Preto by bola škoda použiť výhonky tejto rastlinky, ktorú sme mnohí pestovali už v školských laviciach, len ako dekoráciu vašich jedál. Žerucha taktiež obsahuje flavonoidy a ďalšie antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom a chránia naše bunky pred poškodením.

Navyše táto malá zelená rastlinka obsahuje vlákninu, ktorá podporuje zdravé trávenie a reguluje črevnú činnosť. Tieto jej vlastnosti sa vám môžu hodiť aj počas Veľkej noci, ktorá je typická ťažšou a po väčšine mäsitejšou stravou. Vďaka svojmu obsahu vitamínu C a ďalších živín posilňuje žerucha imunitný systém a pomáha bojovať proti infekciám, čo sa môže hodiť aj v období jarných prechladnutí.

žerucha pestovanie
Foto: Pixabay

Žerucha: Pestovanie poľahky zvládnete aj doma

Pre pestovanie žeruchy si vyberte nádobu s drenážnymi otvormi na dne, aby sa zabránilo prebytku vody. Ak to so zálievkou nebudete preháňať, dobre vám poslúži aj obyčajný kvetináč či plastový podnos. Na spodok nádobky umiestnite vrstvu vaty, ktorú dostatočne navlhčíte, no nie až tak, aby semienka na jej povrchu plávali.

Umiestnite semienka v nádobe na okno, aby mala rastlinka prísun slnečného svetla. Postarajte sa o to, aby bola vata pod žeruchou stále navlhčená. Keď majú výhonky rastlinky približne 5 centimetrov, odstrihnite ich menšími nožnicami, tesne nad koreňom. Na prvú úrodu žeruchy sa môžete tešiť do týždňa po vysadení. Pokiaľ sa rozhodnete žeruchu zasadiť u vás doma, môžete tak urobiť počas celého roka, bez ohľadu na ročné obdobie. Navyše žerucha dokáže prinášať novú úrodu v krátkych (cca týždňových) intervaloch. 

Mohlo by vás zaujímať: Šťaveľ, štiava či šóška: Aký recept si uvariť z tohto pokladu jari?

žerucha pestovanie
Foto: Pixabay

Zdravá žerucha: Pestovanie je hračka, no do akých receptov ju použiť?

Paradoxne je niekedy ťažšie vymyslieť, do ktorých receptov žeruchu použiť, ako ju vysadiť. Máme pre vás pár chutných a najmä zdravých tipov, nakoľko by bola ozaj škoda mať žeruchu na okne len na ozdobu.

Zo žeruchy si môžete pripraviť výborné pesto, pripravíte si ho obdobne ako pesto z medvedieho cesnaku. V mixéri zmiešajte všetky ingrediencie (žeruchu, oriešky, olivový olej, cesnak, soľ a čierne korenie) a vymixujte ich do hladkej pasty. Podávajte toto zdravím sršiace pesto s cestovinou alebo aj ako dip. Ak je pre vás toto pesto chuťovo príliš výrazné, pridajte do neho aj listy čerstvého špenátu alebo už spomínaného medvedieho cesnaku.

Gurman TIP: Žerucha môže byť skvelou ingredienciou aj do šalátov. Stačí k nej pridať nakrájanú paradajku, červenú cibuľu, fetu či balkánsky syr, olivový ocot, pár kvapiek citrónovej šťavy a máte hotovo. Taktiež ju môžete pridať do jednoduchých zdravých polievok alebo ak neviete, čo na rýchle raňajky či ľahkú večeru, posypte si ňou krajec čerstvého chleba s maslom.

žerucha pestovanie
Foto: Pixabay

Žerucha je nielen chutnou a výživnou bylinkou, ale aj ľahko pestovateľnou rastlinkou v domácnosti. S jej vynikajúcimi zdravotnými benefitmi a širokým spektrom použitia by ste ju mali určite zaradiť do svojho jedálnička. Navyše s jej pestovaním vám môžu pomôcť aj tí najmenší, rovnako ako s prípravou nášho najjednoduchšieho jablkového koláča, na ktorý recept nájdete TU.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ