Ako variť fazuľu, aby nenafukovala? Stačí pridať jednu ingredienciu

Ak hľadáte jednoduchú surovinu, na prípravu chutných a zdravých jedál, fazuľa môže byť skvelou lokálnou ingredienciou. Táto všestranná strukovina je nielen plná vlákniny a bielkovín, ale je aj cenovo dostupná a pravdepodobne ju máte bežne v špajzy. Avšak mnohých ľudí od jej konzumácie odrádza najmä obava spojená s následným nadúvaním. Odhaľme spoločne kulinársku fintu, ako variť fazuľu rýchlo a bez toho, aby sa po jej zjedení objavilo nepríjemné nafukovanie.

Ako variť fazuľu, aby nenafukovala a prečo strukoviny zvyknú nadúvať?

Nadúvanie po konzumácii fazule a strukovín spôsobuje niekoľko faktorov. Jedným z hlavných dôvodov je prítomnosť oligosacharidov (rastlinných cukrov). Tieto cukry sa ťažko trávia, navyše keď sa dostanú do hrubého čreva, začnú ich baktérie rozkladať, čo vedie k tvorbe plynu ako vedľajšieho produktu. Práva tento plyn môže spôsobiť nadúvanie a nepríjemné pocity nafúknutia.

Problematickou môže byť aj vláknina, ktorú fazuľa a ďalšie strukoviny, ako hrach, šošovica či cícer obsahujú. Vláknina je dôležitá pre zdravý tráviaci systém, ale na druhej strane môže taktiež u niektorých ľudí spôsobiť nadúvanie, pretože je ťažšie stráviteľná.

Príprava fazule, ktorá je rýchla a zároveň minimalizuje riziko nadúvania, je možná vďaka niekoľkým jednoduchým krokom. Pomôže vám buď predvarená konzervovaná fazuľa, dôkladné namáčanie cez noc, ale aj jedna známa korenina, ktorú stačí pridať pri varení k strukovinám, ktoré vám zvyknú spôsobovať nadúvanie.

Fazuľová polievka s údeným mäsom
Foto: Gurman

Použite konzervovanú fazuľu alebo fazule v náleve

Rýchle a účinné riešenie proti nafukovaniu, ktoré vám navyše ušetrí čas s dlhým namáčaním a varením fazule je použitie tej konzervovanej, ktorá je už predvarená, a teda pripravená na okamžité použitie. Stačí ju len dobre opláchnuť pod tečúcou vodou, aby sa z nej odstránili prebytočný nálev. Ideálne je konzervovanú fazuľu nielen zliať z nálevu, ale taktiež ju ešte viackrát prepláchnuť pod tečúcou vodou.

Ak používate sušenú fazuľu, nezabudnite ju cez noc nechať namočenú

Ak sa chystáte variť recept zo sušenej fazule, predtým ju určite namočte na noc do dostatočného množstva vody. Následne fazuľu zlejte a niekoľkokrát prepláchnite. Tento krok pomôže zmierniť nadúvanie po jej konzumácii a výrazne urýchli varenie. Čo v prípade, ak ste fazuľu zabudli cez noc namočiť? Riešením pre vás by mohlo byť túto strukovinu zaliať horúcou vodou, nechať ju namočenú po dobu aspoň jednej hodiny, vodu zliať a až následne ju uvariť. Táto metóda však proti nafukovaniu rozhodne nezaberie tak spoľahlivo, ako dôkladné namočenie počas noci (cca 12 hodín pred prípravou samotného receptu).

Prečítajte si tiež: Nadúvanie po jedle? Babské rady a potraviny, ktoré pomôžu

Fazuľová polievka s údeným mäsom
Foto: Gurman

Nadúvanie po konzumácii fazule môžu zmierniť vhodné koreniny

Vzhľadom na prospešné účinky na trávenie a jeho schopnosť zmierniť nafukovanie, prihoďte určite bobkový list do jedál s fazuľou a strukovinami celkovo. Nečudo, že ho do lacných strukovinových jedál bežne používali aj naše babičky. Bobkový list vám pomôcť udržať váš tráviaci systém v rovnováhe a výrazne minimalizovať nepohodlie spojené s nadúvaním. Okrem tejto tradičnej koreniny však môžete zaexperimentovať aj s exotickejšími koreninami (napr. rímska rasca, kardamóm, koriander). Tie sa v hojnom množstve využívajú napríklad v indickej kuchyni, ktorá je preslávená ikonickými strukovinovými jedlami. Objavte recept na populárny indický dhal TU.

Mohlo by vás zaujímať: FOTORECEPT na kyslú fazuľovú polievku s údeným mäsom

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ