Nadúvanie po jedle: Babské rady a potraviny, ktoré pomôžu

Nadúvanie po jedle môže byť nepríjemným a rušivým problémom, ktorý ovplyvňuje každodenný život mnohých ľudí. Plynatosť a nadúvanie po jedle sa vyskytuje z rôznych dôvodov a môže byť spojená s niektorými stravovacími návykmi alebo zdravotnými problémami. V našom článku sa pozrieme na príčiny nadúvania a ponúkneme niekoľko babských rád, ako sa s tým vysporiadať. Tušili ste, že s nadúvaním po jedle vám môžu pomôcť aj niektoré potraviny?

Aké sú bežné príčiny nadúvania po jedle?

1. Konzumujete jedlo až príliš rýchlo

Ak jete príliš rýchlo môže to zároveň spôsobiť prehĺtanie vzduchu, čo vedie k nadúvaniu. Rovnako aj pitie sýtených nápojov môže spôsobiť nadmerný príjem vzduchu do nášho tráviaceho systému.

2. Jete potraviny, ktoré prirodzene nadúvajú

Niektoré potraviny môžu prirodzene spôsobiť nadúvanie. Patrí sem aj konzumácia potravín bohatých na vlákninu a strukovín ako fazuľa, cícer, šošovica. Niektorých ľudí však zvykne nadúvať aj po kapuste alebo karfiole.

3. Máte laktózovú intoleranciu, syndróm dráždivého čreva alebo iné alergie a intolerancie

Ľudia s laktózovou intoleranciou majú veľké problémy s trávením mliečnych výrobkov, čo môže viesť k nadúvaniu. Intoleranciu či alergiu pritom nemusíte mať len na laktózu. Môže to byť aj lepok (celiakia) a množstvo iných zložiek potravy. Taktiež syndróm dráždivého čreva (IBS) môže spôsobovať rôzne gastrointestinálne symptómy, vrátane nadúvania. Ak máte podozrenie na niektorý z týchto zdravotných problémov, určite sa obráťte na vášho lekára.

Kurací wrap s fazuľou
Foto: Gurman

Nadúvanie po jedle – babské rady ako ho zmierniť

1. Prežujte každú sústo dôkladne

Konzumujte jedlo pomaly a vedome. Povráva sa, že každý hlt jedla by sme mali predtým požuť aspoň 20-krát. Toto číslo je samozrejme súčasťou babských povedačiek, no ak budete jesť pomalšie a vedome prežúvať umožní vám to lepšie vnímať signály vášho tela a minimalizovať prehĺtanie vzduchu.

2. Nepite bublinkové nápoje

Odpustite si sýtené nápoje a zamerajte sa na pitie nebublinkovej vody alebo bylinkových čajov, ktoré môžu podporiť trávenie. Skvelým na tento problém je zázvorový čaj, ktorý tlmí aj nevoľnosť alebo feniklový, mätový či rascový čaj.

Mohlo by vás zaujímať: Rímska rasca: Tušili ste, ako sa líši od tej klasickej?

4. Ak máte podozrenie na laktózovú intoleranciu, vyhnite sa mliečnym výrobkom

Ak máte podozrenie na laktózovú intoleranciu, vylúčte mliečne výrobky z vašej stravy alebo zvážte užívanie laktázy, enzýmu, ktorý pomáha tráviť laktózu. Náhrady rôznych mliečnych výrobkov teraz už bežne zakúpite v supermarketoch, keď však chcete ušetriť a vedieť presne, čo obsahuje napríklad vaše rastlinné mlieko, môžete si ho poľahky pripraviť aj doma vďaka nášmu receptu.

rastlinné mlieko recept
Foto: Pixabay

5. Choďte sa po jedle prejsť

Pravidelná fyzická aktivita môže stimulovať tráviaci systém a zmierniť vaše nadúvanie. Krátke prechádzky po jedle môžu byť preto prospešné, ak bojujete s nadúvaním. Pohyb vám pomôže aj pri lepšom spaľovaní sacharidov.

Prečítajte si tiež: Nízkosacharidové jedlá: Cíťte sa fit a vo forme

6. Potraviny, ktoré pomáhajú s nafukovaním

Tak, ako existujú potraviny, ktoré nám spôsobujú nadúvanie, sú aj také, ktoré vám ho pomôžu potlačiť. Do boja s nafúknutým bruchom sa vám zaiste budú hodiť potraviny ako napríklad: šalátová uhorka, rebarbora, zeler, avokádo, banán, jahody, černice, čučoriedky či jogurty.

Mohlo by vás zaujímať: Uvarte si s nami zdravý obed: Výber vašich najobľúbenejších receptov

zdravé raňajky
Foto: Pexels

Kedy sa pri nafukovaní nespoliehať na babské rady a radšej vyhľadať odbornú pomoc?

Ak nadúvanie pretrváva, vyskytuje sa po každom jedle alebo je spojené s ďalšími zdravotnými problémami, je dôležité konzultovať ho s lekárom. Mohlo by to byť príznakom závažnejších gastrointestinálnych problémov, ktoré si vyžadujú odborné riešenie.

Nájdite rovnováhu vo svojej strave, sledujte svoje telo a nepodceňujte význam zdravých stravovacích návykov. Ak túžite do vášho jedálnička v rámci racionálneho stravovania zaradiť viac zeleniny, určite sa vám bude hodiť tip na to, ako zeleninu blanšírovať. Viac o tomto kulinárskom postupe sa dočítate TU.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ