Biela a zelená špargľa: Rozdiel medzi nimi nie je len vo farbe

Špargľa, posol jari, je bez ohľadu na jej farbu chutnou zeleninou. Môže ju podávať samostatne s holandskou omáčkou, no aj ako prílohu či zamiešanú do cestovinového šalátu alebo v slanom koláči. Túto zdravú zeleninu však môžete nájsť na pultoch obchodov či na trhu v rôznych farebných odtieňoch. V čom sa líši biela a zelená špargľa či dokonca fialová odroda? Rozhodne rozdiel medzi nimi nehľadajte výlučne len vo farbe.

Biela a zelená špargľa: Aké sú medzi nimi hlavné rozdiely?

Okrem farebnosti sa typy špargle líšia aj textúrou, chuťou, spôsobom pestovania a dokonca aj spôsobom prípravy. Všetky druhy špargle sú najlepšie dostupné na jar, ale rozdiely medzi nimi siahajú ďaleko za farby ich stoniek. Rozdiely medzi bielou a zelenou špargľou zahŕňajú najmä textúru a chuť, ale aj ich vhodnosť do rôznych receptov a snáď najväčším rozdielom zo všetkých je spôsob ich pestovania.

Američania na svojich tanieroch najviac obľubujú zelenú špargľu, naopak biely variant je oveľa obľúbenejší v Európe. Ak ste o tom doteraz netušili, existuje aj fialová špargľa. Jej korene nájdeme v Taliansku a za oceánom na stravníkov pôsobí rovnako nezvyčajne ako tá biela.

biela a zelená špargľa
Foto: Pixabay

Najväčší rozdiel medzi druhmi špargle tkvie v ich pestovaní

Rozdiel medzi bielou a zelenou špargľou spočíva v jej spôsobe pestovania. Jednoducho povedané, biela špargľa sa pestuje pod zemou. Farmári na bielu špargľu nahádžu hrubú vrstvu zeminy alebo ju pokryjú čiernou plachtou, aby na ňu nedopadol ani jeden slnečný lúč. Tento proces sa nazýva etiolácia. V dôsledku toho biela špargľa nie je vystavená slnečnému svetlu a netvorí sa v nej chlorofyl. Zelená špargľa naopak prerastie cez pôdu, absorbuje tu slnečné svetlo a produkuje chlorofyl, čo je látka, ktorá vo všeobecnosti zelenine dodáva zelenú farbu.

Rozdiely v chuti medzi bielou a zelenou špargľou

Zelená špargľa má tak trochu trávnatú chuť, zatiaľ čo biela špargľa chutí jemne a mierne horkasto. Fialová špargľa je na jazyku trochu oriešková a sladšia, pretože jej stonky obsahujú asi o 20 percent viac cukru. Hoci sú stonky zvonku fialové, vnútro fialovej špargle je rovnaké ako u tej zelenej.

Prečítajte si tiež: Špargľa ako príloha: Ako ju pripraviť do 5 minút

ako dlho variť špargľu
Foto: Pixabay

V čom sa líši príprava a varenie rôznych druhov špargle?

Bielu a fialovú špargľu môžete pripraviť a podávať rovnakými spôsobmi ako zelenú – pečením, dusením, varením v pare či restovaním. Nájdu sa aj prívrženci konzumácie špargle za surova alebo len po krátkom blanšírovaní.

Biela špargľa má hrubšie a trochu viac vláknitejšie stonky ako zelená. Takže jej dolné dve tretiny by ste mali dôkladne ošúpať alebo odrezať. Uistite sa, že biele stonky pred podávaním dôkladne uvaríte, pretože budú na prípravu potrebovať viac času ako zelená špargľa. Zelené stonky špargle sa vďaka ich tenkosti výborne hodia aj na rýchle pečenie či grilovanie. V našich kuchyniach sa biela špargľa zvyčajne uvarí v osolenej vode a potom sa buď pokvapká rozpusteným maslom alebo sa preleje holandskou omáčkou.

Gurman TIP: Odrezané konce špargle nemusíte vyhadzovať, pridajte ich namiesto toho do zeleninového vývaru.

špargľa ako príloha
Foto: Pexels

Ak máte chuť na farebné kreácie pri servírovaní a chcete podávať bielu a zelenú špargľu dohromady, v jednom jedle, varte ich oddelene. Bolo by skvelé mať na jednom tanieri všetky tri farby špargle, ale fialová odroda pri varení bohužiaľ zmení svoju farbu na zelenú.

Mohlo by vás zaujímať: Ako dlho variť špargľu a čo si z nej pripraviť? Odhaľte TOP recepty

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ