Ako dlho variť špargľu a čo si z nej pripraviť? Odhaľte TOP recepty

Špargľa je jarnou lahôdkou, ktorá sa vyznačuje nielen svojou výbornou chuťou, ale aj bohatosťou na výživné látky. Táto obľúbená zelenina vám vie ponúknuť nekonečné možnosti jej prípravy a kombinácií, ktoré oslnia aj tých najnáročnejších gurmánov. Poďme sa spoločne pozrieť, ako dlho variť špargľu a okrem toho odhalíme aj TOP recepty, ktoré vám umožnia vychutnať si špargľu na všetky spôsoby.

Ako dlho variť špargľu?

Doba varenia závisí najmä od hrúbky jej stonky

Uvariť si bielu či zelenú špargľu ako prílohu či súčasť hlavného jedla je jednoduché, no rovnako jednoduché je túto zeleninku rozvariť. Aby ste zachovali žiadúcu textúru a chuť špargle, pri jej varení vám odporúčame zapnúť si stopky. Ako dlho variť špargľu podľa jej typu?

  1. Zelená špargľa: Povarte ju v osolenej vode po dobu 3-5 minút, v závislosti od hrúbky jej stonky. Ideálny čas na podávanie je vtedy, keď je špargľa jemne mäkká, ale stále pevná a nerozvarená.
  2. Biela špargľa: Varte ju v osolenej vode po dobu 5-7 minút, pretože biela špargľa má hrubšie stonky, ako tá zelená, a teda vyžaduje aj dlhší čas na uvarenie. Ako zistíte, že je vaša špargľa už uvarená? Zapichnite do nej vidličku, jej textúra by mala by byť mäkká, ale stále mierne odolná.

Gurman TIP: Pred varením špargle odrežte nožom jej drevnaté konce (cca 2 cm od jej konca), pri hrubšej zelenej špargli ju môžete aj jemne ošúpať škrabkou na zeleninu.

ako dlho variť špargľu
Foto: Pixabay

Aké recepty zo špargle si uvariť?

Špargľu, či už bielu alebo zelenú, si môžete pripraviť na množstvo chutných spôsobov, čo vám umožní pochutnať si na rôznorodých jedlách. Navyše si tieto pochúťky pripravíte rýchlo, takže sa môžu hodiť aj ako obed počas uponáhľaného pracovného týždňa.

  1. Špargľa s vajíčkom uvareným na mäkko: Jednoducho povarte špargľu v osolenej vode a podávajte ju s vajíčkami a preliatu holandskou alebo bešamelovou omáčkou. Tento jednoduchý a elegantný pokrm je skvelou voľbou na raňajky s kváskovým chlebom alebo ako ľahký obed s varenými zemiakmi a filetom ryby namiesto vajca.
  2. Pečená špargľa s parmezánom: Na plech vystlaný papierom na pečenie rozložte špargľu, pokvapkajte ju olivovým olejom a posypte čerstvým strúhaným parmezánom. Pečte v rúre asi 10-15 minút, kým špargľa nezmäkne a parmazán nezískava zlatohnedú farbu. Špargľu môžete taktiež zabaliť aj do anglickej slaniny a následne ju upiecť.
  3. Špargľová polievka: Z uvarenej špargle si môžete pripraviť ľahkú krémovú polievku. Orestujte špargľu s cibuľou a cesnakom, zalejte ju zeleninovým vývarom, povarte a zjemnite smotanou na varenie, prípadne rastlinnou alternatívou smotany. Dochuťte polievku soľou a korením a rozmixujte ju do hladka. Podávajte s čerstvou domácou bagetkou.

Mohlo by vás zajímať: FOTORECEPT Kačacie prsia s chrumkavou kožou a špargľou

Špargľa je nielen lahodnou zeleninou, ale aj zdrojom vitamínov a minerálov. Ideálne vám poslúži ako ľahká príloha k mäsovým pokrmom a bez obáv ju môžete len orestovať, dochutiť a vmiešať do zeleninového šalátu. Odhaľte aj naše ďalšie tipy, čo pridať do zeleninového šalátu, aby chutil skvelo TU.

ako dlho variť špargľu
Foto: Pixabay

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ