Chcete rýchlo upiecť koláč? Pozor na tieto chyby pri pečení!

Možno si poviete, že otvoriť rúru, keď chcete upiecť koláč snáď nemôže uškodiť, veď ho chcete len skontrolovať. Alebo vás prepadne chuť na sladké a rýchlo sa ponáhľate niečo upiecť. Vyberiete z chladničky maslo, vajcia, mlieko a ihneď sa pustíte do prípravy. Prečo by ste to však nemali robiť? Pozrite sa na najčastejšie omyly pri pečení.

Upiecť koláč zo studených chladených ingrediencií nie je dobrý nápad

Obecne platí, že pred pečením by sa mali vybrať všetky potrebné chladené suroviny aspoň 45-60 minút pred prípravou cesta, aby mali izbovú teplotu. Pokiaľ máte v recepte len pár surovín z chladničky (napr. len trošku mlieka a vajíčka) nič sa pri pečení nemusí pokaziť. Avšak čím viac chladených surovín do cesta potrebujete, tým by ste mali byť dôslednejší pri aklimatizácií chladných surovín. Je to potrebné preto, aby ste predišli zrazeniu cesta, ku ktorému dochádza keď studené suroviny zmiešame s múkou a kypriacim práškom. Nežiadúcu reakciu zminimalizujete, keď majú ingrediencie zhruba rovnakú teplotu.

Určite oceníte aj tipy na to, ako perfektne nakrájať koláče!

upiecť koláč
Foto: Pixabay

Pár poznámok k práci s chladenými surovinami

  1. Správne načasovanie – chladené potraviny má zmysel vyberať tak 60 minút pred pečením. To je ideálna doba, ktorá stačí na to, aby vajcia, mlieko a maslo dosiahli na izbovú teplotu. Zabudnite na to, že necháte takéto potraviny mimo chladu „cez noc“. Vzniká tak riziko pokazenia surovín.
  2. Neurýchľujte proces zohrievania – dajte surovinám čas, tých predurčených 60 minút je skutočne dostatočných. Nedávajte suroviny na teplý radiátor, do mikrovlnky, ani nad paru ohrievať! Môžete si pomôcť tak, že ak potrebuje do receptu 1 dcl mlieka to odlejete do pohárika, ak potrebujete len bielky na sneh, hneď oddeľte žĺtky. Zmenšený objem tak aklimatizujeme na izbovú teplotu rýchlejšie.
  3. Mäkké maslo, nie je roztopené maslo – dávajte pozor na pojmy v recepte. Mäkké maslo znamená také, do ktorého urobíte prstom jamku, ale nevyteká z obalu. Pokiaľ maslo preteká cez obal, je moc roztečené – pri šľahaní s cukrom neuzavrie v sebe vzduch a také cesto bude vo výsledku ťažké a hutné. To oceníte napríklad pri príprave Sacherovej torty!
  4. Povolené studené ingrediencie – pokiaľ pripravujete krém do torty, či na koláč, kde máte mascarpone, tvaroh a podobne, tie spracovávajte studené. Obzvlášť musíte pracovať s vychladenou smotanou na šľahanie, aby ste ju dokonale vyšľahali. Skúste tieto tipy využiť pri príprave tohto sviežeho ovocného koláča s mascarpone.
Sacherová torta
Foto: Gurman

Otváranie trúby pokazí vašu snahu upiecť koláč nadýchaný

Často v recepte nájdete široké časové rozpätie doby pečenia a tak vám neostáva nič iné len dôkladne kontrolovať múčnik v rúre, aby ste to nepokazili. Chcete predsa upiecť koláč, ktorý všetkým pochutí. Robte tak však výhradne cez okienko, najmä ak ste len v polovici času pečenia! Rúru otvorte naozaj len pred úplným záverom, aby ste cesto skontrolovali špáradlom. Častým otváraním rúry vháňate dovnútra studený vzduch, čím meníte teplotu pečenia a koláč tým zrazíte!

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ