Druhy tekvíc: Ktorú použiť do vášho receptu a ako ich skladovať

Tekvice, ikony jesennej sezóny, sú nielen dekoratívnym prvkom, ale aj výnimočnou ingredienciou v kuchyni. Existuje mnoho druhov tekvíc s rôznymi tvarmi, farbami a chuťami, ktoré ponúkajú neuveriteľnú kreativitu v kuchyni. V tomto článku sa spoločne pozrieme na najpoužívanejšie druhy tekvíc v našich končinách, na recepty, na ktorých prípravu sú najvhodnejšie a na ich ideálne skladovanie.

Druhy tekvíc: Ktorú použiť do vášho receptu?

1. Hokkaido tekvica:

druhy tekvíc
Foto: Pixabay

2. Maslová tekvica:

  • Charakteristika: Tekvica hruškovitého tvaru s oranžovou dužinou a sladkou chuťou.
  • Recept: Maslovú tekvicu môžete použiť na prípravu zasycujúceho kari. Do receptu môžete taktiež pridať strukoviny, ideálne predvarený alebo konzervovaný cícer. Pozor, aby ste tekvicu nerozvarili, na prípravu dusením jej bude stačiť cca 20 minút.

druhy tekvíc
Foto: Pixabay

3. Tekvica na pečenie:

  • Charakteristika: Veľká tekvica s tvrdou kôrou, vhodná na pečenie v rúre.
  • Recept: Túto tekvicu môžete grilovať alebo piecť a jej veľkou výhodou je, že obsahuje len minimum semienok. Bohato ju posypte bylinkami a potrite maslom či olivovým olejom.

druhy tekvíc
Foto: Pixabay

4. Špagetová tekvica:

  • Charakteristika: Vláknitá dužina, ktorá sa podobá špagetám.
  • Recept: Nahraďte obyčajné cestoviny špagetovou tekvicou. Recept dolaďte s paradajkovým alebo domácim bazalkovým pestom, bohato posypte parmezánom a skvelá ľahká nízkokalorická večera je na stole.

druhy tekvíc
Foto: Pixabay

5. Patizón:

  • Charakteristika: Malá svetlá ploská tekvica s jemnou chuťou.
  • Recept: Kto by odolal vyprážanému patizónu v trojobale alebo cestíčku? Patizón taktiež môžete pridať do leča alebo si pripraviť zemiakové placky s patizónom.

druhy tekvíc
Foto: Pexels

6. Okrasné tekvice

  • Charakteristika: Rozmerovo zvyčajne menšie tekvičky, ktoré sú predávané pod názvom „okrasné“ skrášlia na jeseň váš domov. Taktiež si ich môžete vypestovať zo semien na vlastnej záhrade (napr. Turban tekvica). Dbajte však na to, aby ste ich zbierali za suchého počasia. Následne ich ponechajte niekoľko dní až dva týždne v miestnosti, kde je suchý teplý vzduch.

druhy tekvíc
Foto: Pexels

Skladovanie tekvíc

Hokkaido tekvice môžete skladovať na suchom a chladnom mieste, vo všeobecnosti však majú kratšiu trvanlivosť, preto sa ich snažte spotrebovať čo najskôr. Naopak maslové tekvice, tekvice na pečenie či patizóny majú dobrú trvanlivosť a je možné ich skladovať na chladnom a suchom mieste po dobu niekoľkých týždňov.

Mohlo by vás zaujímať: Recepty z TEKVICE: Výber tých najlepších, ktoré vás očaria

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ