Múka po dátume spotreby: Môže byť pokazená?

Nakúpili ste si viac balíkov múky do zásoby a zrazu ste zistili, že ste ju nestihli spotrebovať? Čo v prípade, že je vaša múka po dátume spotreby? Má vôbec múka ako trvanlivá suchá potravina dátum spotreby? Jednoznačná odpoveď je áno, vaša múka sa bohužiaľ môže pokaziť; závisí to však aj od druhu múky a od toho, ako je skladovaná.

Múka po dátume spotreby. Môžete ju ešte použiť?

Zdalo by sa, že múka je jednou z tých potravín, ktoré sa vyznačujú neobmedzenou trvanlivosťou. V skutočnosti však aj múka môže podľahnúť skaze. Každý balíček múky má uvedený dátum „najlepšie do“ niekde na svojom obale. Tento dátum zodpovedá odporúčanému dátumu výrobcu pre obdobie, kedy má daná múka tú najlepšiu kvalitu. Ak je múka po dátume spotreby, môžete ju zvyčajne ešte používať štyri až šesť mesiacov po tomto dátume, v závislosti od toho, ako ste múku skladovali.

Ako dlho vo všeobecnosti vydrží múka? Každý druh múky má iný dátum spotreby. Napríklad celozrnná múka obsahuje viac olejov ako rafinovaná biela múka. Taktiež bezlepkové orechové múky sú bohaté na tuk. Spomínané múky sa môžu práve kvôli vysokému obsahu olejov pokaziť rýchlejšie. Navyše ideálne podmienky skladovania sú stabilné a predvídateľné len v obchodnom sklade, veci sa zmenia, keď si múku prinesiete domov a otvoríte ju.

múka po dátume spotreby
Foto: Pixabay

Ako dlho vám vydrží múka?

  • Múka vo všeobecnosti: Približne 1 rok
  • Chlebová múka: 4 až 6 mesiacov
  • Orechové múky (mandľová, kokosová, atď.): 3 až 6 mesiacov
  • Celozrnná múka: 3 až 6 mesiacov

Možno ste netušili, že uvedené časové údaje trvanlivosti múky môžete približne zdvojnásobiť skladovaním múky v mrazničke. Zistite taktiež, ako skladovať cibuľu správne.

Ako zistíte či je múka zlá?

Múka by mala byť biela alebo krémovo sfarbená s hladkou, suchou textúrou a neutrálnou arómou. Môže obsahovať hrčky, ale tie by sa mali ľahko rozsypať, keď ich zovriete medzi prstami. Ak je múka sivá alebo žltá, obsahuje hrčky v dôsledku vlhkosti a páchne zatuchnuto, kyslo či celkovo nepríjemne, je čas ju vyhodiť. Múka so známkami hmyzích alebo hlodavčích infestácií (tj. malé hnedé alebo čierne škvrny v múke alebo diery a trhliny v obale) by sa mala vyhodiť bez ohľadu na dátum spotreby či jej stav.

Môžete použiť exspirovanú múku?

Pravdepodobne. Ak nevykazuje žiadne príznaky pokazenia a skladujete ju na chladnom a suchom mieste, mala by byť v poriadku ešte pár mesiacov po dátume exspirácie. Aj tu však existuje malá šanca, že múka po dátume spotreby vám môže spôsobiť príznaky otravy jedlom, ako sú bolesti žalúdka, zvracanie alebo hnačka.

múka po dátume spotreby
Foto: Pixabay

Mohlo by vás zaujímať: Ako skladovať maslo: Čo hrozí, ak ho nemáte v chladničke?

Múka po dátume spotreby však určite nebude mať rovnakú kvalitu vo vôni a textúre, v porovnaní s čerstvou múkou. Môže to ovplyvniť váš recept, najmä ak sa chystáte piecť, napríklad domáce lístkové cesto. Ak vám je ľúto vyhodiť exspirovanú múku, vhoďte ju do kompostu. Potrvá to dlhšie, pokiaľ sa rozloží, takže do nej pridajte dosť zelenej hmoty (ovocie a zelenina). Môžete ju tiež použiť ako repelent pre hmyz – mravce neprejdú za čiary od múky – alebo ňou posypte suchý, čistý uterák a použite ju takto na leštenie nerezových spotrebičov.

Prečítajte si tiež: Celozrnná múka či klasická biela múka. Viete, ktorú použiť?

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ