Minimálna trvanlivosť alebo dátum spotreby. Poznáte rozdiel?

Poznáte rozdiel v termínoch slov: minimálna trvanlivosť a dátum spotreby? Zdanlivo podobné slovné spojenia môžu evokovať, že sa jedná o pomenovanie jednej veci. Nie je tomu ale tak. Ceny potravín rastú a čoraz častejšie sa hovorí o znížení plytvania potravín. Ak budete poznať rozdiel medzi týmito dvoma pojmami, urobíte krok k zníženiu zbytočného plytvania. Poďte sa s nami na to pozrieť. 

Čo je to minimálna trvanlivosť?

Nápis na obale – minimálna trvanlivosť, označuje dátum dokedy sa výrobca zaväzuje, že jeho výrobok má stopercentnú chuťovú a výživovú kvalitu. Väčšinou sa jedná o potraviny, ktoré sa rýchlo nekazia a sú skrátka dlho trvanlivé. Môže ísť o obilniny ako ryža, pohánka, kuskus alebo rôzne druhy strukovín.

minimálna trvanlivosť
Foto: Pixabay

O trvanlivosti danej potraviny rozhoduje najmä podiel vody, ktorú obsahuje. Takže pri vyššie spomínaných druhoch potravín sa skutočne nemusíte báť ich rýchleho pokazenia sa. Ak aj vytiahnete zo špajze zabudnutú krabicu špagiet, kde je napísané na obale, že minimálna trvanlivosť ubehla pred nejakým tým týždňom či mesiacom, nemusíte ich hneď vyhadzovať. Možno dané špagety stratia trochu na kvalite alebo chuti, to však môžete hravo vývážiť nejakou výbornou omáčkou na cestoviny.

Samozrejme to neplatí v prípade čerstvých cestovín, tie by mohli rýchlo podľahnúť skaze kvôli vajciam, ktorých prirodzenou zložkou je voda. Čerstvé cestoviny si ľahko pripravíte aj doma.

Dátum spotreby, v čom je iný než minimálna trvanlivosť?

Minimálna trvanlivosť neoznačuje ten istý stav potraviny ako dátum spotreby. Tento termín nachádzame na výrobkoch, ktoré rýchlo podliehajú skaze. Jedná sa teda väčšinou o chladené produkty a výrobky ako napríklad: ryby, mliečne výrobky či chladené mäso. Po uplynutí tohto dátumu sa daný výrobok považuje za zdravotne závadný a už nesmie byť predávaný.

minimálna trvanlivosť
Foto: Pixabay

Je dobré na to myslieť pri nakupovaní, pokiaľ robíme zásoby. Často nás láka nápis akcia, ale skutočne si dobre premyslime, či napríklad tie kuracie prsia s dnešným dátumom spotreby naozaj stihneme uvariť. Mäso je najnáchylnejšie na pokazenie a treba byť pri ňom zvlášť opatrný. Ako zistiť, či napríklad mleté mäso už nie je zlé sa dočítate aj tu.

Ak ste už doma v chladničke objavili mäso, ktorému končí spotreba môžete ho zamraziť. Efektívne spôsoby na neskoršie rozmrazenie napríklad kuracieho mäsa nájdete tu.

Tipy na záver

Určite si dobre plánujte svoje nákupy. Skúste si na každý týždeň pripraviť približný rozvrh čo budete variť a čo na to potrebujete. Chce to síce trošku času na plánovanie, ale minimalizujete tak zbytočné plytvanie a ušetríte.

minimálna trvanlivosť
minimálna trvanlivosť

Nerobte si veľké zásoby chladených čerstvých výrobkov, najmä tých živočíšnych. Tento tip opäť nadväzuje na informáciu vyššie a úzko súvisí s plánovaním. Dnes máme obchody po ruke a pokiaľ by vám nejaký ten jogurt doma chýbal, nie je problém si preň zbehnúť do najbližšieho obchodu. Zistite, aký je rozdiel medzi gréckym jogurtom a jogurtom gréckeho typu.

Kupujte v akcií skutočne len to, čo s istotou spotrebujete. Vyberajte si výrobky, ktoré nezaváňajú zdravotným rizikom, za tých pár ušetrených centov to vskutku nestojí.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ