Vajcia z podstielkového chovu a z voľného výbehu: Vedeli ste, čím sa líšia?

Mohlo by sa zdať, že priam každý druhý týždeň sa na etiketách potravín objavuje nová terminológia. Niet divu, že mnohokrát čítame etikety potravín nesprávne. Dokonca aj kartón od vajec je potrebné dobre si naštudovať. Je totiž podstatný rozdiel medzi tým, či si kúpite vajcia z podstielkového chovu alebo voľného výbehu. Poďme sa spoločne pozrieť na hlavné rozdiely medzi týmito chovmi nosníc.

V dnešnej dobe sa stále viac spotrebiteľov zaujíma o pôvod potravín a spôsob, ako sú produkované. V prípade vajec existujú rôzne spôsoby chovu nosníc, ktoré ovplyvňujú nielen životné podmienky sliepok, ale aj kvalitu vajec, ktoré znášajú. Na zloženie a kvalitu vajec teda nemá vplyv iba krmivo, ktoré nosnica konzumuje. Poznáte hlavný rozdiel medzi podstielkovým chovom a voľným výbehom?

Vajcia z podstielkového chovu a tie z voľného výbehu: Aký je medzi nimi rozdiel?

Podstielkový chov:

Vajcia z podstielkového chovu pochádzajú od nosníc, ktoré sú chované vo vnútorných priestoroch s podstielkou. To znamená, že sliepky majú k dispozícii podstielku, čo môže byť slama, piliny alebo iný druh materiálu, ktorý im čiastočne poskytuje možnosť prirodzeného správania sa. Tieto nosnice nie sú chované v klietkach, ale majú prístup k podstielke, čo zlepšuje kvalitu ich života, a teda aj vajíčka od nich by mali byť kvalitnejšie, no zároveň aj drahšie v porovnaní s obohateným klietkovým chovom.

Označenie „vajcia z klietkového chovu“ znamená, že sliepky žijú v obohatených klietkach, nakoľko batériové klietky nariadenia EÚ od roku 2012 zakázali.

Podstielkový chov je teda chov vo vnútorných priestoroch, no bez klietok. Podiel podstlanej plochy musí byť minimálne 1/3 celkovej plochy podlahy priestoru, kde nosnice žijú a znášajú vajíčka. Každá nosnica má pri podstielkovom chove aspoň 15 centimetrov bidlového priestoru a prístup k prachovému kúpeľu.

Prečítajte si tiež: Označenie na vajciach: Viete, čo znamená kód na škrupine?

vajcia z podstielkového chovu
Foto: Pixabay

Voľný výbeh:

Vajcia z voľného výbehu pochádzajú od nosníc, ktoré majú nielen voľný prístup k celému priestoru, v ktorom žijú, ale taktiež môžu vychádzať von na voľný výbeh. Tento výbeh je exteriérový priestor so špeciálnymi zariadeniami, ktoré umožňujú nosniciam vyjsť von a pohybovať sa na čerstvom vzduchu. Vajcia z voľného výbehu sa považujú za najbližšie k prirodzeným podmienkam pri znáške.

Vonkajší výbeh pre sliepky pokrýva prevažne vegetácia a vnútorné priestory musia zároveň spĺňať kritériá podstielkového chovu. V tomto chove sa môžu sliepky voľne pohybovať, a teda majú k dispozícii oveľa väčší priestor na prirodzené správanie sa. Maximálna hustota zvierat vo voľnom výbehu nesmie presiahnuť 2 500 sliepok na hektár alebo jednu sliepku na 4 m2. Prirodzene sú náklady na chov sliepok vo voľnom výbehu nákladnejšie, čo sa odzrkadlí aj na cenovke týchto vajíčok.

vajcia z podstielkového chovu
Foto: Pixabay

Mohlo by vás zaujímať: Ktoré vajcia sú najzdravšie? Záleží na ich farbe?

Pri nákupe vajec sa mnohí spotrebitelia rozhodujú aj na základe etických hľadísk, pod čo spadá aj životná úroveň sliepok. Rozhodnutie medzi kúpou vajec z klietkového alebo podstielkového chovu či voľného výbehu môže byť preto aj otázkou hodnôt a presvedčení každého jednotlivca. Bez ohľadu na to, ktoré vajíčka si vložíte do vášho nákupného košíka, spoznajte správne podmienky skladovania vajec.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ