Majú vaše plastové nádoby na spodku TOTO číslo? Pozor, nedávajte ich do mikrovlnky!

Mikrovlnka je skvelým kuchynským pomocníkom, ktorý nám uľahčuje vo veľkej miere život. Nie je nič jednoduchšie, ako vložiť plastové nádoby so zvyškami jedla do mikrovlnky a v priebehu pár minút máte teplé jedlo na stole. Ako je to ale s plastovými nádobami a ich vhodnosťou pre použitie v mikrovlnnej rúre? Všetko závisí od čísla, ktoré majú uvedené na svojom spodku.

Plast je praktický, odolný a všadeprítomný. Môžete dať však všetky plastové nádoby do mikrovlnky? Pokiaľ samozrejme existujú plastové nádobky priamo určené na toto použitie, môže sa ľahko stať, že vo vašej kuchyni máte aj umelohmotné nádoby, o ktorých netušíte či sú na tento účel vhodné. Našťastie je relatívne ľahké zistiť, v ktorom plastovom obale si jedlo môžete bez obáv ohriať a naopak, ktoré nádoby vám poslúžia výhradne na jeho skladovanie či prípravu.

Ako zistiť, či vaše plastové nádoby môžete použiť v mikrovlnke

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, ak sa chystáte zistiť, či v konkrétnej plastovej nádobe môžete ohrievať jedlo je skontrolovať jej spodnú časť. Na všetkých plastových výrobkoch môžete nájsť označenie číslom od 1 do 7, a to z dôvodu recyklácie.

plastové nádoby
Foto: Pixabay

Aký je najbezpečnejší plast na mikrovlnky?

Ak je na vašej plastovej nádobe číslo 5 je najbezpečnejšia na použitie v mikrovlnnej rúre. Takýto plast odoláva vysokým teplotám a nedeformuje sa. Plast vhodný do mikrovlnky je taktiež vyrobený bez obsahu BPA, chemikálie, ktorá môže byť škodlivá pre naše zdravie.

Zvyknete si na rýchlo zohrievať zvyšky jedál na večeru? Pripravte si radšej steak z karfiolu – tento výborný bleskový recept jednoducho musíte ochutnať. Milujete taliansku kuchyňu? Potom vám na večeru rozhodne ulahodia rýchle cestoviny s paradajkami a mozzarellou.

V ktorých plastových nádobách by ste rozhodne jedlo nemali zohrievať?

Pri ohrievaní pokrmov sa vyhýbajte plastovým nádobám označeným číslami 3, 6 alebo 7 – tieto nie sú vhodné do mikrovlnky. Do tejto kategórie zvyčajne patria aj jednorazové plastové obaly, v ktorých si napríklad objednáte jedlo z donášky. Nájdu sa aj výnimky, na ktorých je však priamo uvedené, že si v tomto jednorazovom obale jedlo môžete pokojne aj ohriať. Ak nie je jednorazový plastový obal označený alebo ak má nádoba viditeľné poškodenie, v týchto prípadoch je najbezpečnejšie mikrovlnnú rúru pri jeho použití vynechať.

plastové nádoby
Foto: Pexels

Mohlo by vás zaujímať: Teplovzdušná fritéza: Robíte tieto chyby pri jej používaní aj vy?

Kuchynské spotrebiče nám pomáhajú pripraviť si mnoho chutných pokrmov. Niekedy však aj oni potrebujú dávku starostlivosti. Tušili ste, že na dôkladné vyčistenie vašej rúry na pečenie nepotrebujete drahé prostriedky na čistenie plné chemikálií? Zistite, ako vyčistiť rúru na pečenie ľahko aj bez chemikálií TU.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ