Panko strúhanka: Tušili ste, ako sa líši od tej klasickej?

Vo svete kulinárstva existuje mnoho ingrediencií a techník, ktoré pridávajú jedlám jedinečné a výrazné charakteristiky. Jedným z týchto elementov je aj panko – japonská špeciálna strúhanka, ktorá pridáva do jedál jedinečnú chuť a textúru. Ale čím sa panko strúhanka odlišuje od tradičnej strúhanky, ktorú poznáme? V tomto článku sa pozrieme na vlastnosti panka, od jeho výroby až po použitie v kuchyni a zistíme, prečo sa stáva obľúbenou ingredienciou nielen v japonskej, ale aj v západnej kuchyni.

Panko strúhanka: Je medzi ňou a tou klasickou vôbec nejaký rozdiel?

Medzi panko strúhankou a tou, ktorá sa používa bežne v našich kuchyniach od čas našich prababičiek rozhodne rozdiel je. Týchto rozdielov je dokonca podstatne viac. Panko je unikátny druh strúhanky používaný najmä v japonských pečených a vyprážaných jedlách. Jej príprava sa začína pečením chleba v špeciálne navrhnutej rúre s použitím elektrického prúdu namiesto tepla. Týmto spôsobom sa upečie bezkôrkový biely chlieb, ktorý je mäkký a hutný. Tento chlieb je potom vysušený a pomletý na hrubé vločky, ktoré sú väčšie než zrnká našej bežnej strúhanky.

Nakoľko sa v ostatných rokoch stala panko strúhanka populárnou priam po celom svete, nemusíte sa s jej použitím stretnúť už len výhradne v japonskej kuchyni. Aj v jedálnych lístkoch našich reštaurácii sa neraz stretnete s vyprážaným syrom v panko strúhanke alebo inými pochúťkami s využitím tejto suroviny.

vyprážané jedlá
Foto: Pixabay

Tvar a textúra panko strúhanky

Panko strúhanka je pomletá na hrubé vločky so šikmým tvarom. Klasické strúhanky sú spracované na jemnejšiu konzistenciu a ich tvar je všeobecne okrúhly. Keď panko strúhanku použijete na obaľovanie, vytvorí hrubší, texturovaný obal v porovnaní s bežnou strúhankou.

Chuť panko strúhanky

Chlieb použitý na výrobu panka je jednoduchý kváskový chlieb, čo dodáva panku neutrálnu chuť. Klasické strúhanky majú chuť podľa chleba, ktorý sa na ne použil (napríklad kysnutý chlieb, biely alebo celozrnný), takže ich chuť môže byť rôznorodá. V obchodoch taktiež nájdete talianske strúhanky alebo korenisté strúhanky, ktoré obsahujú pridané bylinky a korenie.

Špecifiká panko strúhanky oproti tej „našej“

Elektrický prúd, ktorý sa používa na pečenie chleba na panko strúhanku, produkuje malé vzduchové bublinky v ceste. Spolu s vločkovitým tvarom panka tieto vzduchové bublinky bránia absorpcii oleja, čo dáva pokrmom obaleným v panku krehkejšie a chrumkavejšie zakončenie chuti. Klasická strúhanka, vyrobená zo staršieho pečiva, má naopak tendenciu absorbovať viac oleja počas vyprážania.

Mohlo by vás zaujímať: Aký je najlepší olej na vyprážanie? Tieto druhy rozhodne nepoužívajte

Kuracie stripsy
Foto: Gurman

Kedy by ste určite mali v recepte použiť panko strúhanku?

Panko je ideálne pre japonské recepty ako tonkatsu alebo kurča katsu, ale môžete ju samozrejme použiť aj v slovenských klasických receptoch na vysmážanie. Ideálne je, použiť panko vždy, keď chcete urobiť bežný recept na vyprážanie o niečo chrumkavejším. Panko sa teda výborne hodí na obaľovanie kuracích stripsov, rezňov, ale aj na morské plody či tofu.

Klasická strúhanka je naopak samozrejmou voľbou pre recepty, kde strúhanky pomáhajú viazať ingrediencie dohromady, ako sú fašírky alebo mäsové guličky k špagetám. Bežnú strúhanku taktiež môžete použiť na vyprážané jedlá, ale výsledok bude viac „chlebový“ ako krehký. Na vyprážanie zeleniny s viacerými záhybmi, akými je karfiol alebo brokolica, vám taktiež odporúčame použiť skôr klasickú strúhanku.

Prečítajte si tiež: Steak z karfiolu: Výborný bleskový recept, ktorý musíte ochutnať

najlepší olej na vyprážanie
Foto: Pixabay

Môžete panko strúhanku s tou klasickou navzájom zameniť?

Rozhodne áno. Tieto dva druhy strúhanky môžete vo všeobecnosti zameniť, takže sa nebojte použiť jeden druh namiesto druhého. Myslite však na to, že panko je krehkejšie ako klasické strúhanky, takže pridáva odlišnú textúru do hotového jedla.

Ako je to s domácou prípravou panko strúhanky? Ak by ste sa rozhodli pustiť sa do prípravy panka doma, asi by ste nepochodili, nakoľko na to potrebujete už spomínaný špeciálny bezkôrkový chlieb upečený špecifickou technikou. Na druhej strane môžete pri príprave domácej panko strúhanky improvizovať a pripraviť ju „po domácky“ zo striedky pečiva. Naproti tomu, klasickú strúhanku si doma rozhodne pripraviť môžete, recept nájdete TU.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ