Šťaveľ, štiava či šóška: Aký recept si uvariť z tohto pokladu jari?

Jarné obdobie nám prináša bohatstvo čerstvých a lahodných ingrediencií, medzi ktoré patrí určite aj šťaveľ, štiava či šóška. Táto sezónna rastlinka je bohatá na živiny, má charakteristickú chuť, no jej názov sa líši naprieč regiónmi Slovenska. Pozrime sa spoločne na recept, ktorý si z tejto bylinky uvariť a zaručene vás svojou chuťou nesklame.

Mnohých chuť šťaveľa, štiavy či šóšky na prvýkrát neohúri, a to práve pre typickú kyslosť tejto rastlinky. V časoch, keď na území Európy neboli citrusové plody ešte samozrejmosťou, šťaveľ sa používal pre dosiahnutie kyslastej chuti niektorých pokrmov. V dnešnej dobe ho môžete nasekať do šalátov či pridať do jednoduchých zdravých polievok.

Spolu s medvedím cesnakom môžete šťaveľ kúpiť medzi prvými čerstvými bylinkami, ktoré sa predávajú na miestnom trhu. Listy šťaveľa sú podobné špenátu a sú plné zdraviu prospešných látok. Ak hľadáte inšpiráciu na sýtejší sezónny rýchly obed či večeru, použite zelený šťaveľ na prípravu lahodného krémového prívarku.

šťaveľ
Foto: Pixabay

V akom recepte použiť šťaveľ? Pripravte si z neho hustý prívarok!

Ingrediencie:

  • 200 g čerstvých listov šťaveľa
  • 1 väčšia nakrájaná cibuľa na kocky
  • 4 kusy väčších uvarených vajec na tvrdo, mäkko alebo na strateno
  • 200 ml smotany na varenie alebo na šľahanie
  • 50 ml plnotučného mlieka
  • 3 polievkové lyžice múky
  • vývar, bujón alebo voda
  • strúčik nakrájaného cesnaku (voliteľné)
  • olej
  • maslo
  • čierne korenie, soľ

Prečítajte si tiež: Recept na HIT sezóny: ZELEROVÝ džús na jarný detox

Postup prípravy:

  1. Najprv čerstvý šťaveľ dôkladne umyjeme pod studenou tečúcou vodou a osušíme. Nakrájame ho na menšie časti, ktoré nebudú v konzistencii prívarku rušivé.
  2. Na rozpálenom oleji orestujeme cibuľku do zlatista, neskôr k nej na minútku pridáme zarestovať aj strúčik cesnaku.
  3. Na cibuľu pridáme nakrájané listy šťaveľa, restujeme ich približne 5 minút a následne ich podlejeme vodou, bujónom či vývarom a dusíme. Pridáme soľ a čierne korenie. S množstvom tekutiny pri dusení to nepreháňajte, nakoľko do prívarku ešte budete pridávať smotanu s mliekom.
  4. Keď je šťaveľ udusený, pripravíme si zásmažku zo studenej smotany, mlieka a múky, ktorou ho podlejeme. Privedieme prívarok k varu za stáleho miešania, až pokiaľ sa nezahustí. Môžeme pridať aj kocku masla pre ešte krémovejšiu chuť.
  5. Prívarok servírujte so strateným vajcom, čerstvým chlebíkom či zemiakmi. Dobre sa hodí aj k mäsovému perkeltu.

šťaveľ
Foto: Pixabay

Gurman TIP: Ak má pre vás prívarok zo šťaveľa až príliš kyslo-trpkastú chuť, pripravte si ho „pol na pol“ so špenátovými listami alebo pyré.

Hľadáte viac sezónnych jarných receptov? Odhaľte naše najobľúbenejšie recepty z medvedieho cesnaku.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ