Veľkonočná plnka: Čo pridať do receptu, aby chutil ako od babičky?

Blíži sa Veľká noc, a to znamená, že je čas začať plánovať, čím na stole pohostíme rodinu či návštevy. Jedným z tradičných favoritov je bezpochyby veľkonočná plnka, ktorá je dokonalým spôsobom, ako osláviť túto sviatočnú príležitosť. Čo pridať do veľkonočnej plnky, aby chutila priam ako od vašej babičky? Prinášame výborný recept aj s variáciami prípravy tejto lahôdky, ktorá počas sviatkov jari nesmie chýbať asi na žiadnom tanieri.

Veľkonočná plnka – tradičný recept ako od babičky

Ingrediencie:

  • 400 g mäsa (mleté bravčové mäso, klobása či šunka – podľa vašej voľby)
  • 1 menšia cibuľa (nakrájaná)
  • 100 g masla
  • 10 bielych rožkov
  • 7 vajíčok
  • 2 šálky mlieka
  • čierne korenie, mletá sladká paprika, soľ
  • bylinky podľa preferencií (petržlen, kôpor, tymian, rozmarín)
  • kypriaci prášok alebo droždie
  • masť a strúhanka alebo múka na vymastenie plechu

veľkonočná plnka
Foto: Gurman

Postup:

  1. Najprv na panvici do sklovita osmažte cibuľu na masle. Aby maslo neprihorelo, môžete k nemu pridať aj trochu rastlinného oleja. Osmaženú cibuľu na masle odložte zatiaľ bokom.
  2. Následne si nakrájajte rožky na kocky alebo kolieska. Vložte ich do väčšej misy a zalejte ich dostatočným množstvom mlieka na to, aby jemne zmäkli. S množstvom mlieka to nepreháňajte, nakoľko vždy ho môžete do zmesi pridať, keď ho však bude veľa, rožky vo výsledku stratia svoju textúru a môžete mať problém plnku dobre prepiecť.
  3. Ak používate do veľkonočnej plnky mleté mäso, taktiež ho môžete opražiť, nie je to však nutné.
  4. Ak do plnky plánujete použiť šunku či klobásku, taktiež si tieto suroviny nakrájajte na menšie kúsky.
  5. Pridajte k rožkom namočeným v mlieku mäso či údeniny, rozšľahané vajíčka, nasekanú petržlenovú vňať, ale kľudne aj tymian či rozmarín. Následne zmes zalejte opraženou cibuľou s maslom a pridajte trochu droždia alebo cca 2 kávové lyžičky prášku do pečiva.
  6. Dochuťte plnku soľou, čiernym korením a mletou červenou paprikou. Všetky suroviny dobre, no len zľahka premiešajte, aby plnka zostala nadýchaná a vzdušná.
  7. Vymastite si plech na pečenie a vysypte ho múkou alebo strúhankou.
  8. Zmes na plnku premiestnite do formy či plechu na pečenie. Môžete ju do pekáča jemne zatlačiť lyžicou.
  9. Veľkonočnú plnku pečte v rozohriatej rúre na 180 stupňov Celzia cca 35 minút. Následne ju skontrolujte, tým že do stredu zapichnete drevenú špajľu, ktorá by z plnky mala vyjsť čistá, v prípade, ak je už hotová.

Gurman TIP: Zaiste viete, že tuk je v receptoch „nositeľom chuti“. To platí aj v prípade veľkonočnej plnky. Ak túžite po tom, aby chutila ako od babičky, s prepusteným maslom v recepte nešetrite. Nepozdáva sa vám konzistencia vašej plnky? Ak je príliš riedka, nakrájajte do nej ešte jeden či dva rožky, môžete pridať aj kopcovitú lyžicu strúhanky. Ak je naopak plnka príliš hutná, pridajte mlieko alebo ďalšie vajíčko.

Už viete, čo budete piecť počas tejto Veľkej noci? Čo tak vyskúšať naše okúzľujúco chutné Red velvet rezy.

veľkonočná plnka
Foto: Gurman

Veľkonočná plnka pre deti či vegetariánov

Mnohým veľkonočným stravníkom nemusí v plnke vyhovovať výraznejšia chuť mletého mäsa či údenín. Tento recept im preto môžete prispôsobiť, pretože nestratí nič na svojej chuti. Skvelou voľbou, napríklad pre deti či vegetariánov, je namiesto mäsových zložiek nakrájať do zmesi na plnku tvrdý syr na kocky a hrubostennú červenú papriku alebo kapiu. Tušili ste, že do plnky môžete pridať aj nasekaný medvedí cesnak? Tým asi neulahodíte najmenším, no milovníci zdravej stravy si prídu s touto aromatickou ingredienciou na svoje. Odhaľte ďalšie výborné recepty z medvedieho cesnaku TU.

Prečítajte si tiež: Veľkonočný mazanec: Tušili ste, prečo sa pripravuje? + RECEPT

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ