Bylinky na odvodnenie: Po týchto siahnite po sviatočnom prejedaní

Obdobie sviatkov je časom radosti a pokoja, no mnohokrát aj časom, kedy si neodoprieme veľké množstvo ťažšieho jedla. Po sviatkoch sa tak mnohí z nás cítia pribrato a nafúknuto. Prečo sa nespoľahnúť na silu prírody a nevyskúšať bylinky na odvodnenie, ktoré zabezpečia podporu vylučovacieho systému? Objavte s nami sprievodcu svetom byliniek, ktoré vám môžu pomôcť cítiť sa opäť fit aj po sviatočnom prejedaní.

Bylinky na odvodnenie: Ktoré odľahčia vás organizmus?

1. Mäta

Mäta nie je len osviežujúcou rastlinkou s obľúbenou arómou, ktorú môžete pridať do jednoduchých miešaných drinkov. Táto bylinka má aj schopnosť podporovať tráviaci systém. Pomáha uvoľňovať napätie v tráviacom trakte a zároveň má mierny močopudný efekt, čo vám môže pomôcť pri odvodnení.

2. Petržlen

Petržlenová vňatka nepatrí len do poctivého hovädzieho vývaru, ale obsahuje aj látky, ktoré môžu podporovať odvodnenie. Petržlen je bohatý na vitamíny a minerály, vrátane draslíka, ktorý je dôležitý pre rovnováhu tekutín v organizme.

3. Šalvia

Šalvia je vynikajúcou bylinkou na ochutenie jedál, skvelá je napríklad na ochutenie prepusteného masla, no taktiež môže pomôcť pri odvodnení. Má diuretické vlastnosti a môže byť užitočná pri odstraňovaní prebytočnej tekutiny z organizmu. Navyše šalviový čaj či tinktúra z tejto bylinky môže pomôcť aj keď vás trápi zapálené hrdlo.

Mohlo by vás zaujímať: Účinné bylinky na prechladnutie: Ktoré majú liečivé účinky?

bylinky na prechladnutie
Foto: Pixabay

4. Zázvor

Zázvor je známy svojimi protizápalovými vlastnosťami a môže pomáhať pri podporovaní tráviaceho systému. Okrem toho má aj diuretické účinky, čo z neho robí vhodný prírodný prostriedok na odvodnenie po sviatočnom prejedaní sa. Okrem čaju môžete zázvor pridať do mnohých receptov, vrátane zahrievajúceho vietnamského Pho.

6. Fenikel

Fenikel je ďalšou bylinkou, ktorá vám môže pomôcť pri trávení a odvodnení. Obsahuje látky, ktoré podporujú pohyb čriev a pomáhajú eliminovať nadbytočné plyny v črevách. Na tento účel sa z neho pripravuje aj čaj pre najmenších. Feniklové semienka môžu príjemne osviežiť aj vaše sušienky či iné sladké pečivo, napríklad také zdravé cookies z vločiek a ovocia. Tie sa vám môžu hodiť, ak si aj napriek detoxu chcete zamaškrtiť.

bylinky na odvodnenie
Foto: Pixabay

Gurman TIP: Ako správne využiť spomenuté bylinky na odvodnenie? Z mäty a šalvie si môžete pripraviť čaj. Aj keď to neznie príliš vábne, čaj si môžete pripraviť taktiež aj z petržlenovej vňate. Ideálne je ale vňatku nakombinovať do čajovej zmesi. Čerstvé listy mäty alebo petržlenu môžete pridať aj do vášho raňajkového smoothie. Šalvia a zázvor sa skvele hodia ako ingrediencie do mnohých receptov. Ak pridáte k vode plátky čerstvého ovocia a bylinky, pripravíte si osviežujúci nápoj, ktorý je prakticky bez kalórií.

Vysoký príjem soli vo vašich jedlách môže taktiež prispieť k zadržiavaniu tekutín v tele. Snažte sa preto obmedziť konzumáciu soli. Bojíte sa, že bez soli nebudú vaše recepty dostatočne chutné? Menej soli, neznamená menej chuti. Vyskúšajte 7 spôsobov ako nahradiť soľ v receptoch.

Prečítajte si tiež: Blanšírovanie: Pomôže vám, ak sa snažíte zhodiť kilogramy

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ