Čo jesť po opici: 7 jedál, ktoré pomôžu, keď ste to prehnali s alkoholom

Silvestrovské oslavy sú už tradičnou súčasťou zakončenia roka. No, príliš veľa alkoholu, ktorý je mnohokrát súčasťou osláv, môže viesť na druhý deň k nepríjemným následkom, ktorým by sa určite každý najradšej vyhol. Ak sa chystáte oslavovať Silvester do rána bieleho a zároveň sa snažíte minimalizovať nepríjemné symptómy opice, existujú jedlá, ktoré vám môžu pomôcť. Zistite s nami, čo jesť po opici.

Čo jesť po opici? Pomôcť vám môžu už pokrmy, ktoré konzumujete popri pití alkoholu

1. Prevencia dehydratácie

Predtým, než sa vyberiete na silvestrovskú párty, aj počas nej, je kľúčové piť dostatok vody. Dehydratácia je jedným z hlavných spúšťačov opice, a preto si doprajte bohatý pitný režim ešte predtým, než začnete konzumovať alkohol. Čistá voda a nesladené nápoje možno priamo nezapadajú do menu na oslavu, no verte, že ak na týchto „pomocníkov“ pri pití alkoholu nezabudnete, bude sa vám na Nový rok vstávať zaiste ľahšie.

čo jesť po opici
Foto: Pixabay

2. Koktaily s vysokým obsahom vody

Ak počas osláv siahnete po alkoholických nápojoch, zvoľte tie s vyšším obsahom vody. Napríklad koktaily z vodky s ovocnými šťavami alebo tonikom môžu byť ľahšie pre váš žalúdok ako panáky tvrdého tmavého alkoholu.

3. Pohostite sa na Silvestra mliečnymi výrobkami

Mliečne produkty, ako napríklad dresing z kyslej smotany, vám môžu pomôcť ochrániť žalúdok a spomaliť vstrebávanie alkoholu. Pokiaľ netrpíte intoleranciami na laktózu, určite sa pohostite zo silvestrovského stola pokrmami, ktoré obsahujú mlieko. Ak mliečnym výrobkom neholdujete, doprajte si aspoň ľahšie jednohubky, určite však nekonzumujte alkoholické nápoje na lačno.

silvestrovské jednohubky
Foto: Pixabay

Čo jesť, ak už opicu máte?

4. Banány na raňajky

Ráno po oslave si doprajte banány, ktoré sú bohaté na draslík. Tento minerál vám môže pomôcť zmierniť symptómy opice. Ovocie a zelenina obsahujúce vitamín C môžu podporiť rýchlejšie odstránenie alkoholu z organizmu. Grapefruity a citrusové plody sú taktiež skvelou voľbou. Citrusové šťavy navyše osviežia a dodajú vášmu telu potrebnú hydratáciu.

5. Vývar po opici nie je mýtus

Vývar po opici ukľudní žalúdok a pomôže vášmu telu dodať potrebné živiny a minerály. Navyše sa polievky konzumujú ľahko, aj keď tuhú stravu váš žalúdok zatiaľ odmieta. Pre tento prípad je ideálne si už deň vopred pripraviť napríklad poctivý hovädzí vývar zo špikových kostí alebo slepačí vývar.

Mohlo by vás zaujímať: Poznáte vietnamský Pho Bo recept? Zahreje aj postaví na nohy po prehýrenej noci

Hovädzí vývar zo špikových kostí
Foto: Gurman

6. Kávu konzumujte s mierou

Rozumné množstvo je kľúčové pri konzumácii kávy po noci s alkoholom. Príliš veľa kofeínu môže spôsobiť ďalšiu dehydratáciu. Jedna alebo dve šálky vám však môžu pomôcť prebudiť sa a aj zlepšiť náladu.

7. Med vám pomôže s odbúravaním alkoholu

Med obsahuje fruktózu, čo môže podporiť rýchlejšie spracovanie alkoholu organizmom. Doprajte si ho počas osláv, napríklad na jednohubkách s kozím syrom a medom, ale aj po oslave. Primiešajte si lyžičku medu do ovsenej kaše s banánom a máte dokonalé raňajky, ktoré vášmu telu pomôžu zmierniť symptómy opice.

Silvestrovská noc môže byť radostným a veselým okamihom, no dôležité je mať na pamäti aj starostlivosť o svoje zdravie. Užívajte si preto alkohol zodpovedne a s mierou a doprajte po Novom roku vášmu tráveniu reset napríklad aj v podobe našich ľahších receptov, ktoré sa vám budú hodiť, ak neviete, čo si pripraviť na obed či večeru.

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ