Pancetta a slanina: Viete, aký je medzi nimi hlavný rozdiel?

Slanina a jej „talianska príbuzná“, pancetta, bezpochyby znásobia chuť mnohých jedál. Oba tieto bravčové produkty môžete použiť pri príprave raňajok, cestovín, zeleninových jedál či studených mís a dodať im tak úplne novú dimenziu chuti. Tušili ste však aký je hlavný rozdiel medzi pancettou a slaninou a či ich môžete v receptoch bez obáv zameniť? Je pancetta lepšia ako slanina alebo sa tieto suroviny líšia len cenou a pôvodom?

Pancetta a slanina: Aký je medzi nimi hlavný rozdiel?

Čo je pancetta?

Pancetta je taliansky mäsový produkt konzervovaný soľou, vyrobený z bravčového brucha. Často sa na jej ochutenie používajú bylinky a koreniny ako cesnak, čierne korenie či bobkový list. Na konzerváciu sa používa ružová soľ (alebo dusitan sodný), ktorá mäso odfarbí do charakteristickej jasne červenej farby. Pancetta sa následne zvinie do valca a nechá sa sušiť po dobu až niekoľkých týždňov. Pretože pancetta nie je údená, má čistú a slanú chuť.

Pancettu taktiež môžete konzumovať surovú, hoci sa obvykle varí. Na tenko nakrájanú pancettu, môžete použiť namiesto prosciutta na studenej mise, napríklad ako rýchle pohostenie pre návštevu. Tento druh slaniny vyniká v talianskych jedlách, najmä v cestovinách, ako je carbonara alebo amatriciana. Taktiež sa často používa na ochutenie polievok, jedál zo strukovín a zeleninových príloh.

Keď pripravujete pancettu je najlepšie ju nakrájať na malé kocky. Môžete ju taktiež kúpiť už aj nakrájanú. Skvelým a rýchlym receptom je orestovať ju na troche oleja s pridaním zeleniny akou je hrášok alebo ružičkový či kučeravý kel. Môžete ju tiež zapiecť do raňajkových vajíčkových muffinov alebo ju pridať do klasických talianskych pochúťok. Nebojte sa pancettu použiť na oživenie strukovinových polievok, gulášov alebo fazuľových jedál.

pancetta a slanina
Foto: Pixabay

Charakteristickou úpravou pancetty je sušenie, ktoré jej poskytuje koncentrovanú chuť. Vyniká v receptoch, kde sa požaduje hlboká a výrazná chuť bez dymového nádychu.

Čo je slanina?

Slanina taktiež pochádza z bravčového brucha a následne sa konzervuje zmesou soli, korením a niekedy aj cukrom. Po piatich až sedemnástich dňoch sa opláchne, aby sa z nej odstránila prebytočná soľ. Potom sa niekoľko hodín údi, ideálne pokiaľ nedosiahne vnútornú teplotu 65°C. To slanine dodáva zadymenú chuť, ktorá pancette chýba.

Pri pražení slanina nadobúda krehkosť a chrumkavosť, vypustí zo seba masť a výborne sa po tejto tepelnej úprave hodí na omastenie tradičných slovenských jedál, akými sú džatky, bryndzové halušky či pirohy.

Mohlo by vás zaujímať: Je ružové bravčové mäso bezpečné na konzumáciu? Poznáme odpoveď

pancetta a slanina
Foto: Pixabay

Kedy použiť pancettu a kedy slaninu?

Ak nemáte práve po ruke pancettu, takmer vždy ju môžete nahradiť slaninou. Oba tieto produkty môžete navzájom v receptoch zameniť pre veľmi podobnú textúru a chuť a taktiež pretože pochádzajú z bravčového brucha, hoci slanina má robustnejšiu, zadymenú chuť. Ak váš recept vyžaduje surovú alebo natenko narezanú pancettu a v kuchyni vám práve táto surovina chýba, je najlepšie použiť ako náhradu za ňu prosciutto.

Prečítajte si tiež: Špagety Carbonara: Smotana do nich nepatrí, takto ich pripravíte ako pravý Talian!

Pancetta aj slanina sú výraznými a priam nezastupiteľnými surovinami v mnohých receptoch. Ak sa rozhodujete, ktorú z nich použiť, kľúčovým faktorom môže byť najmä údená chuť, ktorá môže vo výsledku podstatne ovplyvniť chuť vášho receptu. Bez ohľadu na to, či pripravujete talianske cestoviny alebo vajíčka so slaninou na raňajky, je dobré poznať rozdiely medzi týmito druhmi slaniny a vedieť, kedy dať jednej z nich prednosť.

Mohlo by vás zaujímať: Výborný recept na domáce anglické slaninové rožky

Komentáre

Komentáre môže pridavať len prihlásený používateľ